clock menu more-arrow no yes

Filed under:

New Japan releases full schedule of G1 Climax 27 matches

New, comments

The doling out of information about this year’s G1 Climax wraps up (for now) with the unveiling of a full schedule of all matches for the 2017 version of New Japan’s signature tournament.

All of these shows will be stream on the company’s NJPW World service (currently $8.90 per month - plus bank conversion charges - sign up here). The first four and final three shows will have English language commentary by Kevin Kelly and Don Callis.

In addition to the in-tournament action on each card, wrestlers from the opposite block usually participate in tag matches. While we won’t know what the full line-up for each G1 show will look like, they won’t be limited to the five singles matches listed below.

Date, location and time (U.S. Eastern) for each show follows:

July 17 in Hokkaido, 2AM start (A Block, English Commentary)

- Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr.
- Kota Ibushi vs. Tetsuya Naito
- Yuji Nagata vs. YOSHI-HASHI
- Togi Makabe vs. Bad Luck Fale
- Hirooki Goto vs. Tomohiro Ishii

July 20 in Korakuen Hall, 5:30AM (B Block, English Commentary)

- Minoru Suzuki vs. Kenny Omega
- SANADA vs. EVIL
- Kazuchika Okada vs. Toru Yano
- Michael Elgin vs. Tama Tonga
- Satoshi Kojima vs. Juice Robinson

July 21 in Korakuen Hall, 5:30AM (A Block, English Commentary)

- Tetsuya Naito vs. YOSHI-HASHI
- Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr.
- Yuji Nagata vs. Hirooki Goto
- Togi Makabe vs. Tomohiro Ishii
- Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale

July 22 in Korakuen Hall, 5:30AM (B Block, English Commentary)

- Kenny Omega vs. Tama Tonga
- Minoru Suzuki vs. SANADA
- EVIL vs. Juice Robinson
- Kazuchika Okada vs. Michael Elgin
- Satoshi Kojima vs. Toru Yano

July 23 in Tokyo Machida Gymnasium, 5AM (A Block)

- Kota Ibushi vs. Tomohiro Ishii
- Togi Makabe vs. Hirooki Goto
- Tetsuya Naito vs. Bad Luck Fale
- YOSHI-HASHI vs. Zack Sabre Jr.
- Hiroshi Tanahashi vs. Yuji Nagata

July 25 in Fukushima, 5:30AM (B Block)

- Kazuchika Okada vs. SANADA
- Kenny Omega vs. Toru Yano
- Tama Tonga vs. EVIL
- Juice Robinson vs. Minoru Suzuki
- Satoshi Kojima vs. Michael Elgin

July 26 in Miyagi, 5:30AM (A Block)

- Hiroshi Tanahashi vs. Hirooki Goto
- Kota Ibushi vs. Togi Makabe
- Zack Sabre Jr. vs. Bad Luck Fale
- Tomohiro Ishii vs. YOSHI-HASHI
- Tetsuya Naito vs. Yuji Nagata

July 27 in Niigata, 5:30AM (B Block)

- Michael Elgin vs. Kenny Omega
- Minoru Suzuki vs. EVIL
- SANADA vs. Toru Yano
- Juice Robinson vs. Tama Tonga
- Kazuchika Okada vs. Satoshi Kojima

July 29 in Aichi, 5AM (A Block)

- Tetsuya Naito vs. Tomohiro Ishii
- Hiroshi Tanahashi vs. YOSHI-HASHI
- Hirooki Goto vs. Zack Sabre Jr.
- Kota Ibushi vs. Bad Luck Fale
- Togi Makabe vs. Yuji Nagata

July 30 in Gifu, 3:30AM (B Block)

- Kenny Omega vs. Satoshi Kojima
- Kazuchika Okada vs. Juice Robinson
- Michael Elgin vs. SANADA
- Minoru Suzuki vs. Tama Tonga
- EVIL vs. Toru Yano

August 1 in Kagoshima, 5:30AM (A Block)

- Hiroshi Tanahashi vs. Kota Ibushi
- Tomohiro Ishii vs. Yuji Nagata
- YOSHI-HASHI vs. Bad Luck Fale
- Tetsuya Naito vs. Hirooki Goto
- Togi Makabe vs. Zack Sabre Jr.

August 2 in Fukuoka, 5:30AM (B Block)

- Kenny Omega vs. EVIL
- Minoru Suzuki vs. Satoshi Kojima
- Kazuchika Okada vs. Tama Tonga
- SANADA vs. Juice Robinson
- Michael Elgin vs. Toru Yano

August 4 in Ehime, 6AM (A Block)

- Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr.
- Hiroshi Tanahashi vs. Togi Makabe
- Kota Ibushi vs. Yuji Nagata
- Hirooki Goto vs. YOSHI-HASHI
- Tomohiro Ishii vs. Bad Luck Fale

August 5 in Osaka, 4AM (B Block)

- Kazuchika Okada vs. EVIL
- Satoshi Kojima vs. SANADA
- Minoru Suzuki vs. Michael Elgin
- Tama Tonga vs. Toru Yano
- Kenny Omega vs. Juice Robinson

August 6 in Shizuoka, 3AM (A Block)

- Hiroshi Tanahashi vs. Tomohiro Ishii
- Tetsuya Naito vs. Togi Makabe
- Hirooki Goto vs. Bad Luck Fale
- Kota Ibushi vs. YOSHI-HASHI
- Zack Sabre Jr. vs. Yuji Nagata

August 8 in Kanagawa, 5:30AM (B Block)

- Kazuchika Okada vs. Minoru Suzuki
- Kenny Omega vs. SANADA
- Juice Robinson vs. Toru Yano
- Michael Elgin vs. EVIL
- Satoshi Kojima vs. Tama Tonga

August 11 at Ryōgoku Sumo Hall, 5:30AM (Final A Block show, English Commentary)

- Hiroshi Tanahashi vs. Tetsuya Naito
- Kota Ibushi vs. Hirooki Goto
- Tomohiro Ishii vs. Zack Sabre Jr.
- Bad Luck Fale vs. Yuji Nagata
- Togi Makabe vs. YOSHI-HASHI

August 12 at Ryōgoku Sumo Hall, 5:30AM (Final B Block show, English Commentary)

- Kazuchika Okada vs. Kenny Omega
- Minoru Suzuki vs. Toru Yano
- Tama Tonga vs. SANADA
- Michael Elgin vs. Juice Robinson
- Satoshi Kojima vs. EVIL

August 13 at Ryōgoku Sumo Hall, 2AM (G1 Climax 27 Finals,English Commentary)

- A Block winner vs. B Block winner